بيعت گرفتن از مردم براي استمرار امامت از غدير تا ظهور با انتصاب الهي اميرالمؤمنين علي عليه السلام در روز 18 ذي الحجه به امامت، رسول خدا صلي الله عليه و اله خطبه اي مفصل ايراد نموده و استمرار خط امامت از غدير تا ظهور را ترسيم نموده و خواستار بيعت، تبعيت و پيروي عموم مسلمين از اين صراط مستقيم شدند و ضمن ايراد خطبه فرمودند: مَعَاشِرَ النَّاسِ فَاتَّقُوا اللّهَ وَ بَايِعُواعَلِيّاً أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْحَسَنَ وَ الْحُسَيْنَ وَ الْأَئِمَّةَ عليهمالسلام كَلِمَةً طَيِّبَةً بَاقِيَةً...؛  اي مردم! از خدا بترسيد و با تقوا باشيد و با علي عليه السلام به عنوان اميرالمؤمنين و امام حسن و حسين و ديگر ائمة اطهار عليهم السلام كه كلام پاك و پايدار خدايند بيعت كنيد.
رسول خدا صلي الله عليه و اله با معرفي شخصيت بي نظير علي بن ابي طالب عليه السلام به عنوان خليفة بلا فصل و جانشين حقيقي خاتم الانبياء از يك سو و نشان دادن خط سير امامت تا افق مهدويت با معرفي خاتم الاوصياء ـ عجل اللّه تعالي فرجه الشريف ـ از ديگر سو خط امامت را از ابتدا تا انتها ترسيم نمودند.
 فرمود: اي مردم! من پيامبر خدا و علي وصي من است. بدانيد و آگاه باشيد! آخرين امام از خاندان ما همان «قائم مهدي» است. او ياور دين خداست. او انتقام گيرندة از ستمكاران است. او گشايندة دژهاي استوار و ويرانگر قلعه هاي مستحكم است. او نابودگر تمام مشركين است.
او منتقم خونهاي به ناحق ريخته شدة اولياي خداست. او پشتيبان دين خداست. او كشتيبان اقيانوس بي پايان علوم و معارف است. او نمايانگر هر شخصيت ارجمند است. او برگزيدة خداست. او وارث همة دانش هاست و احاطه به همة آن ها دارد. او خبر دهندة از خداي عزوجل و مراتب ايمان به اوست.
 اي مردم! جمعيت شما بيش از آن است كه بتوانيد به يكباره و با يك دست با من بيعت كنيد و پيمان ببنديد. اما خداي عزّوجلّ به من فرمان داده تا از زبان شما اقرار بگيرم و با زبان خود بيعت كنيد به آنچه كه در مورد علي عليه السلام و كساني كه بعد از او خواهند آمد، آن اماماني كه از نسل من و او هستند و من شما را آگاه ساخته بودم كه فرزندان من از نسل او هستند و از شما در مورد آنان پيمان گرفتم. پس همگي به يك صدا بگوييد: شنيديم آنچه را كه از جانب خداي خود و پروردگار ما در بارة ولايت و امامت علي عليه السلام و اماماني كه از نسل او هستند ابلاغ نمودي و به آن راضي و خشنود هستيم و در برابر آن فرمانبرداريم.
 اكنون با دل و جان و زبان و دستمان با تو بر قبولي ولايت بيعت مي كنيم و با تو پيمان مي بنديم كه با اين اعتقاد زندگي كنيم و با آن بميريم .
پس از خطبه ، سه روز مردم به تدريج آمدند و با پيامبر صلي الله عليه و اله و علي عليه السلام بيعت نمودند.