در خصوص اهميت و جايگاه اطعام همين بس كه خداوند در آيات قرآن، اين امر را نه تنها به خود نسبت داده است «وَ هُوَ يُطْعِمُ وَ لا يُطْعَمُ» (انعام 14)، بلكه آن را از سيره پيامبرانِ الهي دانسته است و اهل بيت نبي مكرّم اسلام صلي الله عليه و آله و سلم را به سبب اطعام هاي مكرر و خالصانه به نيكويي ستايش كرده است «وَ يُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلي حُبِّهِ مِسْكيناً وَ يَتيماً وَ أَسيراً إِنَّما نُطْعِمُكُمْ لِوَجْهِ اللَّهِ لا نُريدُ مِنْكُمْ جَزاءً وَ لا شُكُوراً» (هل اتي 8و9). براي دوستي خدا طعام خويش را از روي محبت به فقير و يتيم و اسير مي دهند.كه ما شما را غذا مي دهيم و چشم داشت پاداش و شكرگزاري از جانب شما نداريم.  امام صادق عليه السلام فرمودند: كه فضيلت روز عيد قربان به خاطر قرباني حضرت ابوطالب عليه السلام به خاطر وجود مقدس امير المؤمنين عليه السلام بود كه بيش از هزار گوسفند و سيصد گاو و شتر قرباني كردند و تمام اهل مكه را به اطعام دعوت كردند و فرمودند: اول طواف خانه خدا را انجام دهيد و بر فرزندم علي سلام كنيد سپس بر سر سفر اطعام حاضر شويد «هَلُمُّوا إِلَي وَلِيمَةِ ابْنِي عَلِي». (أمالي طوسي ص: 709).  در زمان خلافت اميرالمؤمنين عليه السلام در روزي كه عيد غدير در روز جمعه قرار گرفته بود حضرت به ايراد خطبه نماز پرداختند ونماز عيد غدير را به جاي نماز جمعه اقامه كردند وپس از اتمام نماز عيد غدير به همراه فرزندان و شيعيان به خانه امام حسن عليه السلام رفتند و از طعامي كه براي آن روز فراهم شده بود افطار كردند و بعد از آن، هم فقير و هم غني با هدايا و عطاياي آن حضرت به سوي خانواده هاي خويش بازگشتند.  اطعام شب غدير از امام رضا عليه السلام روايت شده است كه اميرالمؤمنين عليه السلام فرمودند: هر كس مومني را در شب عيد غدير افطار دهد، گويا فِئاماً و فِئاماً و فِئاماً (حضرت تا ده بار با دست شمارش كردند) را افطار داده است. شخصي سؤال كرد: اي اميرالمؤمنين، فئام چيست؟ فرمودند: دويست هزار پيامبر و صدّيق و شهيد؛ پس چگونه است حال كسي كه عدّه اي از مؤمنين و مؤمنات را تكفّل كند، در اين صورت من از خداي متعال براي او امان از فقر و كفر را ضمانت مي كنم. عَنِ أَبي الْحَسَنِ عَلِيِّ بْنِ مُوسَي الرِّضَا عليه السلام:  «اتَّفَقَ فِي بَعْضِ سِنِيِّ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ عليه السلام الْجُمُعَةُ وَ الْغَدِيرُ ... وَ مَنْ فَطَّرَ مُؤْمِناً فِي لَيْلَتِهِ فَكَأَنَّمَا فَطَّرَ فِئَاماً وَ فِئَاماً يَعُدُّهَا بِيَدِهِ عَشَرَةً فَنَهَضَ نَاهِضٌ فَقَالَ يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ وَ مَا الْفِئَامُ قَالَ مِأَتَيْ أَلْفِ نَبِيٍّ وَ صِدِّيقٍ وَ شَهِيدٍ...» (إقبال الأعمال ج1، ص: 461) . اطعام روز غدير امام رضا عليه السلام فرمودند: هر كس مؤمني را در روز عيد غدير اطعام دهد، مانند كسي است كه تمام پيامبران و صديقان را اطعام كرده است. قالَ الرّضا عَليه السلام:
 «مَنْ أَطْعَمَ مُؤْمِناً كَانَ كَمَنْ أَطْعَمَ جَمِيعَ الْأَنْبِيَاءِ وَ الصِّدِّيقِين» (اقبال الاعمال ج 1، ص 465)  1. دهم ذي الحجه: اطعام حضرت ابوطالب عليه السلام در عيد قربان
2. هجدهم ذي الحجه: اطعام شب و روز غدير
3. بيست و چهارم ذي الحجه: اطعام عيد مباهله
4. بيست و پنجم ذي الحجه:..... روز هل اتي، روز اطعام سه روزه اهل بيت عليهم السلام
با توجه به فضيلت بي شمار اطعام در ايام غدير شايسته است مؤمنين و خيرين ارجمند در حد توان خود به سفره داري و اطعام اين ايام در منازل خود و يا در مساجد، حسينيه ها، امام زاده هاي سراسر كشور و... مبادرت نمايند.